Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

how much do you spend on...

Posted by on Apr. 23, 2011 at 1:09 PM
  • 26 Replies

cleaning every month? I mean supplies not having someone come do it.

Including paper towels if you use them to clean or swiffer wipes etc..

What do you buy?


I buy a huge jug of vinegar and about 2 boxes of baking soda and every 4-5 months I have to replenish my teatree or eucalyptis oils (depending on if anyone was sick and used them)

so my monthly total is

$2.95 - vinegar

$.95 x 2

$4.85  + $2 for the oils approx.

so about $7 ... I use reusable rags not paper towel


... imagine a puddle waking up one morning and
thinking, 'This is an interesting world I find myself in - an
interesting hole I find myself in - fits me rather neatly, doesn't it?
In fact it fits me staggeringly well, must have been made to have me
in it!' This is such a powerful idea that as the sun rises in the sky
and the air heats up and as, gradually, the puddle gets smaller and
smaller, it's still frantically hanging on to the notion that everything's going to be alright, because this world was meant to have him in it, was built to have him in it; so the moment he disappears catches him rather by surprise.
Douglas Adams


by on Apr. 23, 2011 at 1:09 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
mes_deux_amours
by on Apr. 23, 2011 at 1:10 PM
I don't buy things monthly.
Posted on CafeMom Mobile
mes_deux_amours
by on Apr. 23, 2011 at 1:10 PM
To clean with.
Posted on CafeMom Mobile
LiveLifeLoving
by on Apr. 23, 2011 at 1:11 PM

I would say like $50 a month or so. Buying the Swiffer Wet Jet refill things and paper towels cost a lot, lol.

Rockabilly_ma13
by on Apr. 23, 2011 at 1:12 PM
Me either.. .plus I have a steam cleaner
Posted on CafeMom Mobile
dipsetgrl06
by Gold Member on Apr. 23, 2011 at 1:12 PM
I don't buy cleaning supplies every month. I have a small apartment so things last longer.
Posted on CafeMom Mobile
blsdbyangel07
by Evil Food Lady on Apr. 23, 2011 at 1:13 PM

 I have an obsession with smelly stuff like air freshner, fabric freshner, etc.....  sooo whenever i'm out and see a new scent I get it even if that means I got 30x more at home.  I have quite a collection of 100+ different scents...  it takes up a whole shelf in the pantry.  Lol.   Idk the exact cost I spend but it's wayyyyy too much!

Mom2Boys9501
by Gold Member on Apr. 23, 2011 at 1:13 PM

I don't buy them monthly. I stocked up last year (around February 2010) with coupons and sales and haven't had to buy any since. Going to have to soon though.

Crashly
by on Apr. 23, 2011 at 1:13 PM

 probably about $30 but that includes th stuff for my carpet shampoooer

acaisha
by on Apr. 23, 2011 at 1:13 PM


Quoting LiveLifeLoving:

I would say like $50 a month or so. Buying the Swiffer Wet Jet refill things and paper towels cost a lot, lol.

wow really?  what do you buy regularly?


... imagine a puddle waking up one morning and
thinking, 'This is an interesting world I find myself in - an
interesting hole I find myself in - fits me rather neatly, doesn't it?
In fact it fits me staggeringly well, must have been made to have me
in it!' This is such a powerful idea that as the sun rises in the sky
and the air heats up and as, gradually, the puddle gets smaller and
smaller, it's still frantically hanging on to the notion that everything's going to be alright, because this world was meant to have him in it, was built to have him in it; so the moment he disappears catches him rather by surprise.
Douglas Adams


joshlor2
by on Apr. 23, 2011 at 1:15 PM
A little more than you since I also have to ( from time to time) buy the arm and hammer super washing soda and borax for my detergent


Quoting acaisha:

cleaning every month? I mean supplies not having someone come do it.

Including paper towels if you use them to clean or swiffer wipes etc..

What do you buy?


I buy a huge jug of vinegar and about 2 boxes of baking soda and every 4-5 months I have to replenish my teatree or eucalyptis oils (depending on if anyone was sick and used them)

so my monthly total is

$2.95 - vinegar

$.95 x 2

$4.85  + $2 for the oils approx.

so about $7 ... I use reusable rags not paper towel


Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)