Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend in groceries a month?

Posted by on Aug. 17, 2011 at 4:57 PM
  • 47 Replies

Do you buy every two weeks or do you shop for the whole month in one shot?This month I went shopping and I bought everything I needed .Now is the 17th already and my fridge looks empty..I need to shop smarter,I don't know what im doing wrong. 






by on Aug. 17, 2011 at 4:57 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
mtfarms
by Bronze Member on Aug. 17, 2011 at 4:58 PM

 I shop weekly so I can watch the ads & coupons.

-42-
by Gold Member on Aug. 17, 2011 at 4:58 PM

I usually do one big trip a month and then just pick up things as we run out(milk, bread and the like).

We spend about 300-350 dollars a month for 4 people.

MommyFlood
by on Aug. 17, 2011 at 4:59 PM
Weekly...I spend at least $450 a month on groceries (hangs head in shame)
Posted on CafeMom Mobile
MommyFlood
by on Aug. 17, 2011 at 5:00 PM
For three people that is

Quoting MommyFlood:

Weekly...I spend at least $450 a month on groceries (hangs head in shame)
Posted on CafeMom Mobile
MissLinn
by on Aug. 17, 2011 at 5:00 PM
I go weekly and spend about $120-$150.
Posted on CafeMom Mobile
minimom11107
by on Aug. 17, 2011 at 5:01 PM

 Same here, we usually spend about 400-500 on food a month. For 4 people but 1 one them (SO)eats for 20 lol and the other (DS1) for about 2. I have no clue how I'm going to be able to afford to feed them all when DS2 gets a little older! lol

Quoting -42-:

I usually do one big trip a month and then just pick up things as we run out(milk, bread and the like).

We spend about 300-350 dollars a month for 4 people.

 

                         


*~*♥Jessica♥*~*Loving Mommy to*~*♥Anthony&Angelo♥*~*                                        

DYNARAH
by on Aug. 17, 2011 at 5:01 PM

Spend around 400-500 for a family of 3. I know its alot. Neither dh or I drive, so have to carry groceries on the bus. That limits where we can shop and how much we can carry home for sales. I usually go weekly based on circulars and coupons. I buy alot of fresh produce. Try to make what I can from scratch.

melaniecerise
by Silver Member on Aug. 17, 2011 at 5:01 PM

for 4 people I spend between 80-150 every two weeks fo 160-300 a month. me, dh, ds 4, and dd 3

jnttd
by on Aug. 17, 2011 at 5:01 PM
We spend about $400 for a family of three, including 1 or 2 new toys each week. And it's organic.
I need to cook more. We have mostly snacks.
Posted on CafeMom Mobile
myfoursonsks
by on Aug. 17, 2011 at 5:02 PM

$1000-$1200

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)