Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much does it cost?

Posted by on Apr. 19, 2012 at 9:44 AM
  • 50 Replies

Dh went to buy a loaf of bread this morning and was shocked by the prices (i am not because i am the one who grocery shops) how much does a loaf of bread cost where you live. 2.50 here in eldo kansas and its for wheat bread

by on Apr. 19, 2012 at 9:44 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
SLGross215
by Sarah on Apr. 19, 2012 at 9:45 AM

 $1.50 for wheat in MN

 

 

laura_haa
by on Apr. 19, 2012 at 9:46 AM
1.18 in illinois at wal marts...$1 at kroger when on sale...lol
Posted on CafeMom Mobile
quebecer
by on Apr. 19, 2012 at 9:46 AM

Same here. A 'good price' on a loaf of good whole wheat is about $2.50. Some brands are more expensive- $2.99 or $3.49 a loaf. This is in Canadian dollars.

.Beloved.
by on Apr. 19, 2012 at 9:47 AM

 2.58 for wheat

MommyFlood
by on Apr. 19, 2012 at 9:47 AM
$1 for Keoger brand. $1.30 for publix and $1.50 for Sarah Lee
ETA: I'm in metro Atlanta
Posted on CafeMom Mobile
mes_deux_amours
by on Apr. 19, 2012 at 9:47 AM
Idk

I usually pay around $3 for Oroweat.
Posted on CafeMom Mobile
beadingmom17
by Rachel on Apr. 19, 2012 at 9:47 AM
Um...I don't actually know because I never pay more than $1 on sale! I think around $2.50ish if not on sale? I'm in MI
Posted on CafeMom Mobile
justahousewife
by on Apr. 19, 2012 at 9:48 AM
1 mom liked this

It costs: 3 cups of flour, 1 stick of butter, 1tblsp honey, 2 1/2 tsp yeast and 1 egg. 

The eggs and butter come from the barn, the honey comes from the hives and the flour and yeast comes from the store. 

I could break it down into expenses but I've only had one cup of coffee this morning. LOL

Gabeys_Mommy
by Silver Member on Apr. 19, 2012 at 9:48 AM
I get my bread from our Piggly Wiggly. It's one of the only ones we like and its only $1.
Posted on CafeMom Mobile
SilentMermaid
by on Apr. 19, 2012 at 9:49 AM

Wheat bread is 4 dollars here :( I live in Miami...the cost of food here is outrageous.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)