Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

The CafeMom Newcomers Club The CafeMom Newcomers Club

How much do you spend grocery shopping per week??????

Posted by   + Show Post

How much do you spend weekly on grocery's. I try to work on a $400 budget a month and it never happens. We have a family of 5 including myself, 3 children ages 9, 6 & 4 and my better half.

Im trying to prove a point here to how much is "Normal" for a family. I do coupon & dont buy ANY junk....ice cream, cookies, little debbies....none of that.

Thanks for your imput!!!!

Jess

((hugs))

by on Jan. 28, 2014 at 8:26 PM
Replies (31-40):
ZombieMeat
by on Jan. 29, 2014 at 11:54 AM

$300.00 - $350.00 per week, for the 3 of us.

mich2.0
by on Jan. 29, 2014 at 12:03 PM

$225 included toiletries and dog food.

Hottmomma607
by Trica on Jan. 29, 2014 at 12:20 PM
I live in Washington state.
I live WinCo. My mom frequents Canned Foods, I need to.


Quoting MamaTinie: Have any of you checked Albertsons (or equivalent) for meats? Here in Washington they do buy one get one free or have coupons for buy one get two free deals.

I spend about $200 for 3.

My mom would go to canned grocery outlets and places like Winco and buy bulk. She did a family of 7 on a 250$ budget each month. I'm still working on it!
Hottmomma607
by Trica on Jan. 29, 2014 at 12:21 PM
It really depends on what we need and when was the last time I went shopping?
MamaTinie
by Member on Jan. 29, 2014 at 12:37 PM
Where in the state are you? I'm about 45 minutes north of Seattle.

Quoting Hottmomma607: I live in Washington state.

I live WinCo. My mom frequents Canned Foods, I need to.




Quoting MamaTinie: Have any of you checked Albertsons (or equivalent) for meats? Here in Washington they do buy one get one free or have coupons for buy one get two free deals.


I spend about $200 for 3.


My mom would go to canned grocery outlets and places like Winco and buy bulk. She did a family of 7 on a 250$ budget each month. I'm still working on it!
Maries_Mom23
by Platinum Member on Jan. 29, 2014 at 12:40 PM

There are 4 of us (2 adults, 2 kids who are 10 and 6).  I shop bi-weekly, when DH gets paid.  My big trips run me about $150-$200.  So, I can do a month for $300-$400.  

arsjncmom
by on Jan. 29, 2014 at 12:41 PM
Between $175 and $200. It depends on if I need to stock up on anything, what coupons or sales we use. I also get stuff like snacks, cereals, juice other main stuff from Aldi. We have a family of 7.
awesomemommy2
by on Jan. 29, 2014 at 12:44 PM
Five and a dog and no more than $100 per week which includes paper goods, cleaning stuff and toothpaste, soap, shampoo. Kids get lunch made every day but Friday at school (pizza day). Rarely eat out.
blaineama16
by Member on Jan. 29, 2014 at 1:08 PM
About $200 for 3
RosePetalTears
by Bronze Member on Jan. 29, 2014 at 2:45 PM

i spend around $150 a month and feed 7 most of the week.   There are a few weeks that I may be able to spend around $75 for a week but that all depends on what i have on hand for the meals i've planned

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)