Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much will it cost?

Posted by on Nov. 9, 2011 at 7:26 PM
  • 19 Replies
  • 685 Total Views

As I've been looking on the internet I've come acrossed all sorts of homeschooling curriculm. Some are very expensive.  What does homeschooling cost your family a year?

-Veronica

http://watchmeplaynlearn.blogspot.com/

by on Nov. 9, 2011 at 7:26 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
mlongbear
by on Nov. 9, 2011 at 7:31 PM
1 mom liked this

For 3 kids about $350-400 per year. We don't use packaged stuff, I go to book stores like Half Price to get workbooks. There's a teaching supply store down the street which is really convenient. Homeschooling doesn't have to cost a lot. Just search "free homeschool" you'll find a lot of neat stuff.

Good Luck to you!!

Mary, wife to Charles, Mom and homeschool teacher to Mamie(11/2000), John(3/2004), Bethel(5/2006) Bryan(4/2011), and Stepmom to four in the Philippines: Dino(7/88), Chuck(8/89), Lina(7/91) and Bobby(1/94)


Daisypath Anniversary tickers


Lilypie Breastfeeding tickers
lfrrll5
by on Nov. 9, 2011 at 7:36 PM
2 moms liked this
Like the previous poster said there are a lot of free things online and videos and such. I might spend roughly 300 to 400 if that. When school supplies go on sale I hit the best deals and get tons of stuff online. I have been spending most of my money on books printing paper and ink for my printer than anything else
Posted on CafeMom Mobile
aroling
by Welcome Squad on Nov. 10, 2011 at 8:37 AM
Our boxed curriculum for k was just under $200 for phonics, math, and health (which havent even used). I also bought 2 easy science project books and math games for $50 at hs conference.
KrissyKC
by Welcome Squad on Nov. 10, 2011 at 10:00 AM

Our curriculum (for three kids on three different levels) runs me anywhere from $500-750 yearly.    But that's because I buy the MFW packages for between 300-400..... and then buy their math and language arts and fun extras...   I'll be honest, we dont' always get to the fun extras... but usually those are my cheapest because I only pick those up dirt cheap.

You don't have to spend what we are, but it's hard to spend too little without living at the library.

There are other costs to homeschooling as well... aside from school supplies, some people like to have extra spending money for field trips, to design their "school" room... extra art equipment, extra curricular groups, etc...

Then there's costs you don't think of...    and I almost feel silly mentioning this, but my kids would get free lunches and breakfasts at public school....   that's two meals five times a day for three kids.... that makes a big difference if you have them in school and pull them out.    It's not a big deal to us there, but there have been months when things were extra tight that I wish my homeschooled kids had that benefit that public school kids have.  





ncstress
by Helping Hands on Nov. 10, 2011 at 2:05 PM

We don't buy curriculum.  I like and use http://www.oldfashionededucation.com/ it's free so just have printing expense which is easily spread out over the course of our studies.  The books are all free online some are free to check out at the library or even free to listen to at http://www.librivox.org/ That leaves needing money for writing supplies and paper which I get during the back to school sales so about $20 for that stuff and I buy ink about 3x per year so $90 for ink and 2-3 reams of printing paper also purchased during back to school so about $8.  We do pe, tennis and gymnastics along with other field trips but these are completely optional and in some states you can use the ps classes for music, art, pe and other activities for free.  The extra curricular classes are about $1000 per year for 2 kids since my oldest decided to try going to school for this year.  So just school work about $100 with activities about $1100 a calendar year or 12 months.

blessings2all
by Welcome Squad on Nov. 10, 2011 at 3:14 PM

Nothing.  We use a virtual high school.  They even reimburse us for some of our internet expenses.  We love it!

Many blessings,

Susan

www.LearningOnlineBlog.com

cedailey
by on Nov. 10, 2011 at 5:36 PM

I use primarily free curricula and buy everything else used.  For 3 kids I can school for $100-150 a year including supplies, paper, and printer ink.

gingergarcia
by Welcome Squad on Nov. 10, 2011 at 7:45 PM

I did not even have to pay $100 for all my kids workbooks. I simply went to Books A Million store and purchased my books with my membership for a very reasonable price. They carried every subject I needed for our curriculum. Also they can order for me anything I may need that they do not have. I also go to Hobby Lobby and purchase any project materials or experiment items needed for my kids, I use the internet websites that help with extra worksheets or other important information we need! I do spend a little extra on the other supplies we need during the tax free weekend, but it is well worth it to know my kids will have all the supplies they need! Also I order any type of books we need or learning materials from http://www.scholastic.com/  through there book clubs. You can sign up using your homeschool just like the public schools do and you can even earn bonus points that will get your kids free items with each order! This is a really good idea because there is no tax charged! Scholastic is where I purchased the extra fun things like music books and art supplies for my kids also. My kids have dictionary sets and thesaurus sets that they can use along with other references needed to make their learning a little more easier and fun, I also purchase our printing paper by the cases, it tends to be easier than buying one pack at a time.

KickButtMama
by G.O. Shannon on Nov. 10, 2011 at 8:01 PM

 I spend no more than $450/year on HS'ing my 2 boys. This doesn't include my internet connection. But I'm super frugal and design my own curriculums. It can be very costly if you purchase curriculums. I really only pay for  http://www.teachervision.fen.com/ and I used to use http://www.enchantedlearning.com/ but my kids grew out of it. My boys are now 10 and 7. Otherwise when they were pre-2nd grade I loved http://www.time4learning.com/ but I don't like the format once the kids are at the 2nd grade level, I don't think it is a full curriculum for older kids. But HS can cost as little or as much as you like, as long as you are willing to do the work.

The majority of what I pay is for printer ink and paper. I get most of my books from trading sites like http://www.paperbackswap.com/ or off of ebay

 


Need a great Latin Curriculum for grades K-7? Check out LATIN FRUCTUS!


Home Educators Toolbox / Articles / Kicbuttmama's Crazy Lapbooks


Albert Einstein --
"It is, in fact nothing short a miracle that modern methods of instruction have not yet entirely strangled the holy curiosity of inquiry; for this delicate little plant, aside from stimulation, stands mainly in need of freedom."
"Everybody is a Genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will spend its whole life believing it is stupid."

clintam
by Welcome Squad on Nov. 10, 2011 at 8:03 PM
Bump for later
Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)