Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

30 Something Moms 30 Something Moms

Mommy Business

Posted by on May. 1, 2013 at 10:01 PM
  • 2 Replies
I need some independent, unbiased advice. I make buns for my family I've gotten pretty good at it. I give them out to friends who are sick or have babies. They always get rave reviews. Someone suggested I sell them. They figured $5 for a dozen. So I'm considering taking orders. Anyone have any advice for me starting out? What would you pay for a dozen homemade buns?
by on May. 1, 2013 at 10:01 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-2):
countrymomma81
by Platinum Member on May. 1, 2013 at 10:21 PM

If you have any craft fairs or farmer's markets that's a good way to start. I know my local farmers market has tons of homemade bread sellers. 

I've paid $5.00 for a loaf of apple walnut bread already so if the buns were something I liked I'd buy them. 

BlueJane
by on May. 2, 2013 at 3:19 PM
Bump
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN